V pomlad 2025 stopamo z novim projektom – Dekodiraj.si. Z njim povezujemo medijsko pismenost in digitalne veščine ter vse skupaj podčrtujemo z zagovorništvom človekovih pravic.
Vodja projekta, Domen Savič, pojasnuje: “Na področju medijske in digitalne pismenosti že več let opažamo problematično in relativno nerazdelano interpretacijo tega polja v povezavi z njegovo uporabnostjo v vsakdanu kritičnega medijskega potrošnika in aktivnega državljana… upamo, da bomo s tem projektom to popravili.”
Spletno mesto je v prvi vrsti namenjeno pedagogom, ki razmišljajo o uvedbi vsebin medijske in digitalne pismenosti v svoje učne ure, saj smo na terenu večkrat ugotovili, da jim manjka strokovnih gradiv. “Veliko učiteljic in učiteljev si pri svojih urah sociologije, filozofije, računalništva… želi spregovoriti tudi o temah medijske in digitalne pismenosti, vendar vedno znova ugotavljajo, da nimajo gradiv,” opozarja Savič.
Projekt Dekodiraj.si to zagato odpravlja. “Gre za spletni priročnik, v katerem so razloženi glavni pojmi medijske in digitalne pismenosti, prisotna pa je tudi povezava z vlogo teh dveh področij pri zagovorništvu človekovih pravic,” opisuje Savič, “saj se je treba zavedati, da gre pri medijski pismenosti za funkcijo državljana, pri digitalni pa za potrošnika.”
Več kot dvesto strani razlag in povezav ter praktičnih primerov posameznih konceptov predstavlja sistemski pristop do odgovorov na vprašanja medijske in digitalne pismenosti ter zagovorništva človekovih pravic.
“Pojmi treh področij se med seboj povezujejo in dopolnjujejo, tako da lahko učenec dobi celostno sliko fenomenov medijev in informacijskih tehnologij ter povezave s človekovimi pravicami,” zaključuje Savič.
Projekt bomo promovirali na terenu, saj želimo, da bi kar najhitreje prišel do relevantnih javnosti. Za več informacij se obrnite na domen@drzavljand.si