Leto dni po tem, ko so ljubljanski mestni svetniki z večino glasov zavrnili predlog, da bi Mestna občina Ljubljana (MOL) dvakrat letno osveževala javni imenik in zemljevid lokacij svojih nadzornih kamer, se civilna družba vrača v boj za pravice občanov. Zavod Državljan D danes odpira spletno podpisovanje nove meščanske peticije, s katero zahtevajo takojšnjo vzpostavitev javnega registra videonadzornih sistemov in uvedbo neodvisnega nadzora nad občinskimi kamerami. Pobudniki opozarjajo, da mestna oblast pod vodstvom Zorana Jankovića ignorira odločitve Informacijskega pooblaščenca in Upravnega sodišča ter s prikrivanjem podatkov o skoraj 600 kamerah postavlja nevarne temelje za tiho uvajanje družbe nadzora v prestolnici.
V nevladni organizaciji, ki se primarno ukvarja z digitalnimi pravicami in medijsko pismenostjo, poudarjajo, da je argumentacija svetnikov o »ogrožanju varnosti« ob morebitni objavi lokacij povsem izmišljena in strokovno nepodprta. »Zavrnitev transparentnosti pred enim letom je bila politična samovolja, ki temelji na osebnih občutkih svetnikov vladajoče večine, ne pa na pravnih ali varnostnih analizah. Javni prostor pripada vsem nam, zato imamo meščanke in meščani pravico natančno vedeti, kje in zakaj nas snemajo ter kdo upravlja z našimi osebnimi podatki,« opozarja Barbara Kvas, direktorica zavoda Državljan D. Nova peticija zato ne zahteva le zemljevida kamer javnega podjetja JP LPT, temveč tudi revizijo njihove dejanske učinkovitosti pri zagotavljanju varnosti.
Poleg tehničnih podatkov in pravnih podlag za vsako posamezno kamero pa si podpisniki prizadevajo predvsem za sistemsko spremembo v upravljanju mesta, ki bi preprečila zlorabe tehnologije v prihodnosti. Ključna zahteva peticije je namreč ustanovitev neodvisnega civilnega nadzornega telesa. »Naš cilj s to peticijo je vzpostaviti trajen mehanizem meščanskega nadzora nad nadzorno infrastrukturo v Ljubljani. Ne smemo dopustiti, da se pod pretvezo varovanja parkirišč uvajajo napredne tehnologije brez javne razprave, zato pozivamo vse prebivalce, da s svojim podpisom preprečijo tiho krčenje naše ustavno zagotovljene pravice do zasebnosti,« dodaja Kvasova. Peticijo je od danes mogoče podpisati, podpise pa bodo po zaključku akcije predali mestnemu svetu.
