Sodelavke in sodelavci zavoda Državljan D smo prejšnji teden na največji konferenci s področja človekovih pravic in informacijske družbe na Costa Rici predstavljali slovenske fenomene s področja družbe nadzora in javnega financiranja strankarske propagande.

“Izredno smo veseli potrditve naše razprave na to temo, saj se politike in problematični trendi iz področja Balkana ter Vzhodne Evrope le redko znajdejo na svetovnih odrih človekovih pravic in povezanih problematik,” je okroglo mizo pozdravil Domen Savič, direktor zavoda Državljan D.

Obisk konference RightsCon Costa Rica je bil hkrati zaključek dvoletnega projekta izobraževanja novinark in novinarjev na področju digitalne varnosti in zasebnosti, ki je potekal pod pokroviteljstvom ameriške nevladne organizacije Internews. “Znotraj projekta smo izvedli več delavnic digitalne varnosti in zasebnosti za domače in tuje novinarke in novinarje ter poudarili zavedanje in praktično znanje na tem področju,” dodaja Savič.

Na konferenci smo lahko poslušali izzive aktivistov, novinarjev, pravnikov in drugih udeležencev javne razprave o človekovih pravicah v digitalni družbi. “Vedno bolj je jasno, da so izzivi preveliki za aktivnega državljana in da je na tem področju potrebna jasna in efektivna državna regulacija,” ocenjuje Savič, “pri čemer seveda ne smemo pozabiti na človekove pravice in vlogo državljana.”

Poleg predstavitve modela financiranja strankarske propagande in poročanja o opravljenemu delu na tem področju je veliko zanimanja požel tudi problem netransparentne družbe nadzora v primeru občinskih nadzornih kamer v slovenski prestolnici. “Slušatelji niso mogli sprejeti dejstva, da se v članici Evropske unije dogajajo tako slabe prakse na področju, ki je vedno bolj problematično v lokalnem in globalnem okviru,” razpravo povzema Domen Savič.

Konferenca je bila hkrati odlična priložnost za utrjevanje mednarodne prepoznanosti našega zavoda in navezovanja novih stikov na področjih našega delovanja. “Pozicija balkanskega polotoka, kjer se spopada več globalnih velesil v informacijski družbi in kjer lahko domače nevladne organizacije ponudimo veliko uvidov v fenomene družbe nadzora, tehnodeterminizma in podatkovne suverenosti, je naravnost neprecenljiva,” ocenjuje Savič.

Zaradi globalnega predznaka konference, ki povezuje aktiviste, pravnike, novinarje in druge udeležence iz celotnega sveta, smo lahko na konferenci slišali veliko tematik, ki zaradi jezikovnih meja ter geografske oddaljenosti ne pridejo na domačo medijsko in politično agendo. “Zavedati se je potrebno, da informacijska družba ne pozna geografskih meja in da se fenomeni skoraj vedno pretakajo po celem svetu,” poudarja Savič, “zato je pomembno, da smo tudi nevladniki na tem področju vpeti v globalne tokove izmenjave informacij in predstavljanja dobrih praks iz posameznega področja.”

S konference smo tako poleg novih povezav iz globalnega bazena nevladnih organizacij s področja človekovih pravic v informacijski družbi odnesli tudi veliko novih idej za nadaljne delo s področja družbe nadzora, podatkov državljank in državljanov ter medijske pismenosti. “Dela nam zagotovo ne bo zmanjkalo,” zaključuje direktor zavoda Državljan D, Domen Savič.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.